Categories
Melo detektorius

Kam reikia 5G?

Home » Melo detektorius » Kam reikia 5G?

15 min nenuilsta skleisti melagingą 5G propagandą.
https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/technologijos/kada-5g-sulauksime-lietuvoje-triuksmo-daug-pritaikomumas-negreitai-646-1346306
Straipsnyje rašoma –

Galimybės: nuo mažesnių spūsčių iki sveikatos
Viena sričių, kur tikimasi, jog 5G technologijos Lietuvoje gali sukelti lūžį – žemės ūkis. Šioje svarbioje ūkio šakoje vis dažniau pasitelkiami dronai, kurie gali atlikti tiek stebėjimo, tiek, pavyzdžiui, įvairių chemikalų, trąšų purškimo funkcijas. Greitesnis ryšys leistų Lietuvoje pritaikyti dronų sistemas, kurios beveik be jokio žmogaus įsikišimo stebėtų laukus ir iškart perduotų informaciją į debesyje esantį procesorių, kuriame informacija apdorojama ir pateikiama dronui atgal. Taip įmanoma tiksliau nustatyti kuriai laukų daliai kokios priežiūros reikia ir taip sutaupyti žemdirbių laiko bei pinigų, o gyventojams suteikti sveikesnį produktą. Šiandien cheminėmis medžiagomis purškiami ir tie augalai, kuriems tas visai nėra būtina.

Ar yra kokia nors kita Lietuva apie kurią aš nežinau? Ar ne Lietuvoje ūkininkai džiaugiasi, kai išgali naują traktorių nusipirkti? Kokio tokio neaprėpiamo dydžio yra laukai Lietuvoje, kad nustatyti kur reikia purkšti kur ne reikia drono? Ar tai ne ta pati Lietuva kurioje ūkininkai vis dar purškia laukus glifosatu, tam kad javai vienu metu nudžiūtų? Kaip čia dronai žada pegelbėti? Kas trečią stiebelį apipurkš? Tikrai logiškas dronų panaudojimas yra purkšti toksiškai chemijai be žmogaus dalyvavimo. Bet ar nuo to maistas bus sveikesnis? Gal atvirkščiai pradės purkšti tokius nuodus kokių planeta dar nematė?
Ir prie ko čia 5G? Navigacijai dronai naudoja GPS ir iš anksto įdėtus žemėlapius su nustatytomis ribomis. Ar čia apie nuotoliniu būdu valdomus, tokius dronus kaip vienos okupantų šalies kareiviai naudoja svetimose šalyse generolus ir civilius žudyti? Kaip ūkininkas sėdintis prie kompiuterio ir sukiojantis drono pultą, vietoje traktoriaus vairo yra efektyvesnis darbininkas? O vien informacijai apie laukus perduoti ar užduočiai nusiųsti pakanka ir 2G technologijos t.y. SMS. 4G yra žymiai daugiau nei reikia, o 2G kaimo vietovėje yra žymiai patikimiau nei 5G. Beje 5G gairėse yra pirmiausia kalbama apie didmiesčius. Artimiausiu metu 5G kaimo vietovėse iš vis nieko gerinti nežada. Tai kokį čia “5G technologijos Lietuvoje gali sukelti lūžį” žada?

„Akivaizdu, jog vartotojai vis labiau įpranta prie debesijos sprendimų ir vis noriau patiki savo duomenis debesyje esančioms duomenų bazėms. 5G ryšys bene labiausiai pasijaus su tuo susijusiose srityse: mažesnis užvėlinimo laikas signalui keliaujant iš įrenginio iki ryšio stoties ir atgal leis vis daugiau procesoriaus atsakomybės perkelti nuo įrenginio prie debesies. Taip turimas telefonas ar planšetė naudingi bus vien tik kaip ekranai ir, pavyzdžiui, žaidimus mėgstantiems vartotojams svarbesniu taps geras ryšys, o ne galingas kompiuteris. Šiandien tas pats vyksta su televizija – ją gali žiūrėti savo telefone tiesiog turėdamas interneto ryšį“, – teigia G.Butėnas.

Įdomu, G.Butėnas rimtesnį žaidimą kada nors žaidė? Ar galvoja, kad 15min vien tie kas žaidimo nematę skaito? Bet koks bevielis ryšys visada buvo ir visada bus lėtesnis ir su didesniu užlaikymu nei veikiantis per kabelius. Elonas Muskas žada perspjauti optinius kabelius su savo Starlink, bet manau ir jam nepavyks. Taip šviesa sklinda kabeliuose 31% lėčiau nei vakuume, bet Žemoji Žemės orbita dar nėra visiškas vakuumas, bangos turės nukeliauti didesnį atstumą, įveikti atmosferą du kartus ir dar debesis. Beje Bitės 5G signalui irgi reikės įveikti oro pasipriešinimą, gretutinių stočių interferenciją, lietų bei medžius. O, svarbiausia, kabelių į tą patį pastatą gali ateiti tūkstančiai ir vienu metu jais gali naudotis tūkstančiai vartotojų vienas kitam niekaip netrukdydami. O štai radijo bangomis tuo pat dažniu gali veikti ryšys tik su vienu įrenginiu. O kiti turi laukti eilėje. Ko pasekoje “mažesnis užvėlinimo laikas” yra tik reklaminis triukas, nes praktiškai to nebus, nebent tuo pat metu bus naudojama daugybė dažnių juostų ir bus skleidžiami milžiniški spinduliuotės srautai. Ir tai paaiškina kam prireikė dar 10 kartų didinti leistinas švitinimo ribas?
Įdomu, G.Butėnas Amazon ar Netflix buvo įsijungęs piko metu? Nėra malonu, kai filmą žiūrint vaizdas trumpam pakimba arba suprastėja kokybė. Bet žaidimo metu tai katastrofa. Jeigu tokios problemos yra naudojant optinį internetą kodėl G.Butėnas galvoja, kad žmonės patikės, kad mobilus ryšys bus ne prastesnis, o netgi geresnis? Optiniai kabeliai jau šiandien yra pajėgūs perduoti didelius duomenų srautus, o pats interneto stuburas ar yra pajėgus atlaikyti tokių srautų laviną? Jei internetas neatlaiko filmų apkrovos kaip jis atlaikys dar ir žaidimus, konkuruojant su kaimynu dėl eterio ir dar per lietų?

Vieninteliai kam iš tiesų yra reikalingas 5G tai yra patys 5G ryšio tiekėjai. Kaip kitaip žmones priversi naujas plyteles ir vis geresnius planus pirkti.